אחוז הסכמה לתמא 38\2

אחוז הסכמה לתמא 38\2 – חושבים להתחיל פרויקט של תמא 38\2 בבניין שלכם? תצטרכו את הסכמתם של 80% מדיירי הבניין

אחוז הסכמה לתמא 382מתגוררים בבניין ישן וחולמים על התחדשות עירונית? הגעתם למקום הנכון. בשורות הבאות נגע בכל מה שאתם חייבים להכיר אודות הפרויקטים השונים של התחדשות עירונית, לרבות היכרות עם פרויקט תמא 38\1, פרויקט תמא 38\2 וכן פרויקט פינוי בינוי. אנשים רבים לא מכירים את הפרוייקטים הללו ומסרבים להתחלתם מחשש לתקופה ממושכת של בנייה בבניין המגורים, חוסר אמונה בפרויקטים ובהצלחתם או סתם חוסר חיבור עם היזם. כך או כך חשוב לדעת שבכל פרויקט יש סרבן שמאיים לתקוע מקלות בגלגלים של הפרויקט, מה כוחו? נרחיב על כך בשורות הבאות. אז רגע לפני שאתם חותמים ליזם הראשון שהגיע לדפוק על דלת דירתכם והציע פרויקט של התחדשות עירונית, קיימת חשיבות רבה להקדיש מספר דקות לקריאת הפסקאות הבאות.

 

הכירו את המטרה המרכזית של תוכניות התחדשות עירונית

ראשית חשוב לדעת כי פרויקטים של התחדשות עירונית החלו את דרכם לפני מספר שנים במטרה לסייע לבמנים ישנים להתמודד עם רעידות אדמה. אנשי מקצוע רבים סבורים כי תיתכן רעידת אדמה בישראל בשנים הבאות. מבנים ישנים רבים שנבנו לפני עשרות שנים ללא כל הקפדה על התקנים הקיימים כיום, נמצאים בסכנת קריסה של ממש. לכן, המדינה החלה בקידום פרויקט שכל מטרתו להגיע למבנים הללו ולחזק אותם לקראת רעידת אדמה. חוששים שגם הבניין שלכם נדרש לעבודות חיזוק לקראת רעידת אדמה? חשוב להדגיש כי לא כל בניין ישן זכאי ליהנות משירותי התחדשות עירונית. במדינה קיימים עשרות אלפי מבנים ישנים בסכנת קריסה ממשית, ולכן המדינה החליטה להציב תנאי סף לביצוע הפרויקט. תנאי הסף מאפשרים לערוך סינון ראשוני ומהיר ולהגיע למבנים שנמצאים בסכנת הקריסה הגדולה מכולם.

אחוז הסכמה לתמא 38\2- הכירו את תנאי הסף לתחילתו של פרויקט התחדשות בביתכם

מהם התנאים? שניים מהבולטים ביותר הם: אי עמידה בתקן 413 וכן בניית הבניין לפני שנת 1980. כל עוד הבניין שלכם לא עומד בתנאי הללו, הוא לא יוכל ליהנות בקרוב מפרויקט של התחדשות עירונית. הבניין שלכם עומד בתנאים? ייתכן שהוא יעבור התחדשות עירונית בעתיד הקרוב. אך לפני שאתם ממהרים לחתום לכל יזם שמציע קידום של פרויקט התחדשות בבניין שלכם, קיימת חשיבות רבה להכיר את כלל הפרוייקטים הקיימים על כלל ההבדלים ביניהם. בשורות הבאות נכיר מקרוב את הפרוייקטים השונים.

 

הפרויקט הראשון – תמא 38\1

פרויקט תמא 38\1 הוא פרויקט הדגל של תוכנית התחדשות עירונית. במסגרת פרויקט זה מחזקים את הקיים על ידי עבודות בנייה ביסודות ובחלקו החיצוני של הבניין. איך זה עובד? בשלב הראשון הבניין עובר בחינה יסודית של אנשי מקצוע מיומנים. מטרת הבדיקה היא לאתר את כל כשלי הבנייה שטעונים חיזוק. לאחר שלב זה, מרכיבים תוכנית עבודה הכוללת חיזוק יסודי של כל הכשלים בבניין. חשוב להדגיש כי במהלך כל שלבי העבודה צוות מקצועי מוודא כי העבודה נעשית ביסודיות ומבטיחה שיפור ניכר בכל כשלי הבנייה בבניין. לאחר תום העבודה אנשי מקצוע יבחנו ויאשרו כי הבניין אכן בטוח, יציב ועומד בכל התקנים המחמירים ביותר כיום.

מה כלול בתוכנית? בתוכנית תמא 38\1 הבניין עובר שיפוץ חיצוני ופנימי, חיזור יסודי, הוספת מעלית, הוספת כ 2 קומות, הוספת חדרי ממד לכלל הדיירים ובמקרים רבים גם הוספת מרפסות שמש. חשוב להדגיש כי לאורך כל שלבי הבנייה הדיירים ממשיכים להתגורר בדירתם ללא צורך בפינוי.

 

הפרויקט השני – תמא 38\2

פרויקט תמא 38\2 שונה בתכלית מהפרויקט הראשון שהובא מעלה. פרויקט זה כולל הריסה של הקיים לטובת בניית מבנה חדש לגמרי. חשוב להדגיש כי ברוב המקרים פרויקט זה מיושם על בניין בודד בעוד פרויקט תמא 38\2 מיושם על מספר בניינים. במסגרת הפרויקט הורסים כליל את המבנה הישן וכלל הדיירים בו שוכרים דירות באזור (במימון מלא). מטרת הפרויקטים זהה – להבטיח את יציבות המבנים לקראת רעידת אדמה כך שגם פרויקט זה מבטיח לדיירים הקפדה על כל התקנים המחמירים ביותר.

מה כלול בתוכנית? הבניין החדש יכלול תוספת של כ 2 קומות נוספות. מעבר לכך כלל דיירי הבניין יהנו מדירות חדשות וגדולות יותר הכוללות מרפסות שמש וחדרי ממד.

 

התוכנית השלישית – פינוי בינוי

התוכנית השלישית היא תוכנית פינוי פינוי הדומה לתוכנית תמא 38\2. תוכנית זו כוללת הריסה של המבנה הקיים לטובת בנייה של מבנה חדש. ההבדל המרכזי בא לידי ביטוי בהיקף הפרויקט. פרויקטים של פינוי בינוי כוללים הריסה של מספר מבנים לטובת בניית מגדלים רבי קומות. בדומה לפרוקטים הקודמים גם פרויקט זה נבנה תוך הקפדה על כלל התקנים המחמירים ביותר.

מה כלול בתוכנית? מגדלים רבי קומות המבטיחים לדיירים דירה חדשה וגדולה מזו שהייתה להם בבניין הישן. הדירה תכלול ממד חדש, מרפסת שמש ולעיתים גם מחסן.

קראו עוד: הטבות מס לפינוי בינוי

הכירו את הסרבנים

יזם הגיע לדירתכם והציע לכם לחתום על תוכנית תמא 38\2? חשוב שתכירו את הדיירים הסרבנים. כפי שציינו מעלה בכל פרויקט יש דיירים סרבנים שמנסים בכל יכולתם לתקוע מקלות בגלגלי הפרויקט. הסיבות המרכזיו בגינן הם מסרבים הן:

 

  • גיל מבוגר של דיירי הבניין.
  • חוסר אמון בהצלחת הפרויקט.
  • חוסר חיבור עם היזם או הקבלן.
  • חשש משנים ארוכות של בנייה ובירוקרטיה.
 

אחוז הסכמה לתמא 38\2- סרבן עיקש יכול לתקוע מקלות בגלגלי הפרויקט בבניין שלכם

כלל הסיבות הללו ועוד גורמות לדיירים רבים לסרב לתחילתו של הפויקט. אז מה עושים עם רוב הדיירים מסכימים ורק בודדים מתנגדים? החוק בישראל קובע כי אחוז ההסכמה לפרויקט של תמא 38\2 עומד על לא פחות מ 80%. במילים אחרות, כל עוד יש למעלה מ 80% מכלל הדיירים שמאשרים את תחילתו של הפרויקט, הוא יכול לצאת לדרך. אך במידה ואין 80% הסכמות, הפרויקט לא יוכל להתקדם. יזמים וקבלנים רבים מצליחים לשכנע חלק גדול מהסרבנים במטרה להבטיח לכלל הדיירים בניין חדש ובטוח יותר. מעבר לכך, גם המדינה מעניקה הקלות רבות לסרבנים מבוגרים שבוחרים לסרב מחמת גילם המבוגר.

אחוז הסכמה לתמא 38\2- כך תגדילו את הסיכויים לתחילתו של פרויקט התחדשות בבניין שלכם

רוצים לקדם את הפרויקט בבניין המגורים שלכם? חשוב לדעת שיש לכם הרבה מה לעשות בנידון. בניגוד למקובל לחשוב, אתם ממש לא צריכים לשבת בבית ולחכות שיזמים יפנו אליכם עם שלל הצעות. בשורות הבאות נגע בטיפ פשוט שיכול לעזור לכם להגדיל בעשרות אחוזים את הסיכויים ליהנות מפרויקט של התחדשות עירונית בדירה שלכם.

 

אחוז הסכמה לתמא 38\2- בחרו בקפידה את היזם שלכם

כל שאתם צריכים לעשות זה להגיע לכמה שיותר יזמים מקצועיים ולהציע להם להתחיל פרוייקטים בבניין שלכם. כיום יש לא מעט יזמים מקצועיים שמחכים לפרוייקטים חדשים, מה שיוכל לסייע לכם לקדם את הפרויקט בבניין המגורים שלכם. חשוב להדגיש כי קיימת חשיבות רבה לבחור נכון ביזם מקצועי ומנוסה שמכיר היטב את כל השלבים הנדרשים וכן את כל שלבי הבירוקרטיה שהוא יצטרך לעבור. בחירה נכונה ביזם מקצועי ומנוסה תבטיח לכם עבודה מהירה ויסודית בעוד בחירה לא נכונה ביזם מתחיל ללא ניסיון עלולה לגרום לכם להתמודד עם גרירה משמעותית של כל שלבי הפרויקט.

תמא 38\2 – הכירו את תוכנית הריסת מבנים ובנייה מחודשת

תמא 382בשנים האחרונות המדינה מקדמת תוכניות חיזוק מבנים ישנים. כיום יש מגוון תוכניות קיימות המשפרות את בטיחותם של בניינים רבים בכל רחבי הארץ. חשוב להדגיש ולומר כי מטרת העל של התוכניות הללו היא אינה התחדשות עירונית, אלא הגנה על מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. מיקומה הגאוגרפי של ישראל גורם ליודעי דבר להעריך כי תיתכן רעידת אדמה בגבולות המדינה, ולכן חשוב לחזק את המבנים הישנים שאינם עומדים בכל תקני הבטיחות. אם גם הבניין שלכם ישן, השורות הבאות נכתבות עבורכם. בשורות הבאות נכיר מקרוב את תוכנית תמא 38\2, נכיר בהבדלים בין התוכניות השונות, נגע בכל הדגשים החשובים אודות התוכניות השונות וכמובן נציג את הדרך הפשוטה בעזרתה גם אתם יכולים לקדם תוכניות חיזוק לבניין שלכם. אז אם גם אתם מתגוררים במבנים ישנים, המשיכו לקרוא את השורות הבאות.

 

תוכניות החיזוק הממשלתיו – מטרת העל היא להגן על בניינים ישנים מפני קריסות ברעידות אדמה

ראשית חשוב להדגיש ולומר שלא כל בניין ישן הוא בניין שזכאי ליהנות מתוכנית תמא 38\2. המדינה יודעת כי ישנם מבנים רבים שזקוקים לחיזוק משמעותי בגין בנייה ישנה שאינה עומדת בכלל התקנים הקיימים כיום. במטרה להגיע לכמה שיותר מבנים שחייבים חיזוק מהיר ויסודי, ישנם תנאי סף ברורים לזכאות להתחלת תוכנית תמא 38\2. תנאי הסף הללו עורכים סינון ממוקד ומאתרים את המבנים הישנים והרעועים ביותר במטרה להעניק להם חיזוק יסודי כמה שיותר מהר. תנאי הסף המרכזיים הם מבנים שאינם עומדים בתקן 413 או מבנים שנבנו לפני שנת 1980. חשוב להדגיש כי אם בבדיקה הנדסית יתגלה בניין ברמת סיכום גבוהה, גם אם הוא אינו עומד בתנאים הללו הוא יוכל ליהנות מתוכנית חיזוק תמא 38\2. חושבים שגם הבניין שלכם זקוק לתמא 38\2? המשיכו לקרוא את השורות הבאות והכירו את כל עיקרי התוכנית.

הכירו את ההבדלים המשמעותיים ביותר בין תוכנית תמא 38\2 לבין תוכנית תמא 38\1

רגע לפני שנגע בכל הדגשים החשובים ביותר שאתם חייבים להכיר אודות תוכנית החיזוק, חשוב לגעת בהבדלים בין התוכניות השונות. כיום יש מגוון תוכניות חיזוק שונות שכל מטרתן היא לחזק מבנים לקראת רעידת אדמה. התוכניות השכיחות ביותר כיום הן תמא 38\2. ו תמא 38\1. קיימים הבדלים רבים בין השניים, נגע במרכזיים ביותר.

 

ההבדלים הגדולים ביותר בין תוכנית תמא 38\2 לבין תוכנית תמא 38\1 הם:

  • חיזוק ועיבוי הקיים לעומת הריסה ובנייה

תוכנית תמא 38\1 כוללת חיזוק ועיבוי המבנה הקיים. שלבי חיזוק אלה כוללים איתור מדוייק של כל ליקויי הבנייה, טיפול יסודי בליווי מהנדסים וקבלנים מקצועיים, הוספת חדרי ממד, הוספת מעלית והוספת כ 2 קומות נוספות לבניין. חשוב להדגיש כי הליך זה נחשב לפשוט ומהיר ביחס לתמא 38\2. במהלך כל שלבי פרוייקט החיזוק הדיירים גרים בבניין המגורים כך שאין כל צורך לעבור דירה. אנשים רבים שחוששים לגור בבניין בשיפוצים (חשש בעיקר מרעש ולכלוך) בוחרים להשכיר את דירתם ושוכרים דירה כנגדה. כך או כך, תוכנית תמא 38\1 כוללת שמירה על הקיים וחיזוקו במטרה לשמור על יציבותו בעת רעידת אדמה.

לעומת זאת, בתוכנית תמא 38\2 הורסים את הבניין הקיים לטובת בניית בניין חדש. תוכנית זו של הריסה ובניה נחשבת לתוכנית ארוכה ומורכבת יותר, מהסיבה הפשוטה שהיא כוללת הריסת מבנה מלא ובניית מבנה חדש במקומו. במהלך כל תקופת הבנייה הקבלן יממן שכירויות עבור כלל הדיירים, כך שהם לא ידרשו להוציא כסף מכיסם עבור כל חודשי השכירות. גם בתוכנית תמא 38\2 המבנה החדש יוקם תוך הקפדה על כלל התקנים המחמירים ביותר שנועדו להבטיח את יציבות הבניין מפני רעידות אדמה. הדיירים יהנו מתוספת של כ 20 מ"ר (תלוי מאוד בהיתרים הניתנים לכל בניין), תוספת חדר ממד, תוספת מרפסת ושלל חללים משותפים בבניין.

 

  • תוכנית תמא 38\2 מיודמת ברוב המקרים על בניינים בודדים בעוד תוכנית תמא 38\1 מיושמת בבנייני רכבת

הבניין שלכם מחובר לעוד בניינים נוספים? כנראה שתוכנית החיזוק המתאימה לו ביותר היא תמא 38\1. מנגד, במידה והבניין שלכם בודד, תוכלו ליהנות מתמא 38\2. חשוב להדגיש ולומר כי התוכניות הללו מבטיחות לדיירים תוספת משמעותית לדירתם. אך מטרתה המרכזית היא לחזק את הבניין ולהבטיח את עמידותו בפני רעידות אדמה.

 

תמא 38\2 : יזם מקצועי ומנוסה יעזור לכם לקדם את תוכניות החיזוק בבניין שלכם

רוצים לחזק את בניין המגורים שלכם? בשורות הבאות נגע בכל הדגשים החשובים ביותר שאתם חייבים להכיר. אנשים רבים בטוחים שהם צריכים לחכות שקבלנים או יזמים יפנו אליהם במטרה להתחיל תוכניות חיזוק שונות. חשוב להדגיש כי לא כך הדבר, אתם יכולים לעשות מגוון רחב של פעולות במטרה לקדם את עבודות הבנייה בבניין שלכם. כיום יש לא מעט יזמים וקבלנים שמחפשים בניינים מתאימים לעבודות חיזוק ובנייה. חושבים שהבניין שלכם יכול להתאים? נסו לאתר קבלן או יזם בתחום שידעו לקדם את כל שלבי הבדיקות והאישורים הנדרשים בכדי להתחיל בעבודות החיזוק. חוששים שעבודות החיזוק יעלו לכם לא מעט כסף? כלל עבודות החיזוק הממשלתיות אינן עולות כסף לדיירים כלל. לא מעט אנשים בוחרים לוותר על התוכניות הללו מחשש להוצאות גדולות עבור הוספת ממד, שיפוץ הבניין או הוספת המרפסת. לכן, חשוב להדגיש ולומר כי התוכניות הללו אינן כרוכות בתשלום כלל.

 

תמא 38\2: תוכניות החיזוק אינן עולות כסף – הרווחים מגיעים ממכירת יחידות הדיור החדשות שנבנות

אם הדיירים לא משלמים על תוכניות החיזוק, מה מרוויחים הקבלנים והיזמים מהתוכנית? הרווח של הקבלנים והיזמים מגיע בעיקר ממכירת הדירות החדשות שהם בונים על הקומות הקיימות. כפי שציינו מעלה, הן בתוכנית תמא 38\2 והן בתוכנית תמא 38\1, הקבלנים מקבלים היתרים לבנות קומות נוספות על הבניינים הקיימים במטרה למכור את יחידות הדיור שהן יכללו. חשוב להדגיש ולומר כי הדירות החדשות הן דירות שנבנות מאפס, כך שכלל התשתיות חדשות וניתן למכור אותן כדירות קבלן. אם התוכניות הללו מעניינות אתכם ואתם מתגוררים בבניינים ישנים, חשוב לדעת שאתם יכולים לקדם תהליכים רבים שיובילו לתחילתן של עבודות. איך עושים את זה? יוצרים קשר עם קבלנים או יזמים שיערכו עבורכם את כל הבדיקות הנדרשות להיתכנות הפרוייקט בבניין שלכם.

תמא 38\2: בחרו נכון יזם מנוסה ומקצועי

כיום יש לא מעט יזמים שמאתרים בניינים שיכולים להתאים לפרוייקטים של תמא 38\2. יזמים אלה עורכים עבור כלל דיירי הבניין את כל בדיקות ההיתכנות הקיימות במטרה להחתים את הדיירים לעבור את התוכנית בשירותם. חשוב לדעת לבחור נכון יזם מקצועי שמכיר היטס את תוכניות החיזוק ויודע לקדם את הפרוייקט במהירות מרבית. בחירה לא נכונה של יזם מתחיל שלא יודע מה עליו לעשטות בכדי לקדם את תוכניות החיזוק עלולה לגרום לכם להישאר ללא כל התקדמות במשך שנים ארוכות. לאחר תום כל שלבי הבנייה אנשי מקצוע יבחנו את הבניה במטרה לוודא כי היא אכן ענתה על כל כשלי הבנייה הקודמים. רק לאחר תום הבדיקה הבניין יוכל לקבל את אישור האיכלוס המיוחל ולהכיל את כלל הדיירים הבטוחים.

קבוצת עידן התחדשות עירונית
קבוצת עידן התחדשות עירונית

ביצוע פרויקטים למגורים והתחדשות עירונית בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
עשרות שנות ניסיון בביצוע מגוון רחב של פרויקטים מאפשר לכם לישון בשקט ולדעת שהבית שלכם בידיים טובות .

שתפו את המאמר:

צרו איתנו קשר:
התקשרו עכשיו