תמ"א 38 בגבעתיים

תמ"א 38 בגבעתיים – הכירו את אחת הערים הקטנות והמבוקשות ביותר בלב מרכז הארץ!

תמא 38 בגבעתייםמחפשים את האזורים שצפויים ליהנות מהתחדשות עירונית בעיר גבעתיים בשנים הקרובות? המאמר הבא נכתב במיוחד עבורכם. בשורות הבאות נכיר מקרוב את העיר גבעתיים על כלל יתרונותיה ומאפייניה השונים. מעבר למגוון נתונים טכניים אודות מקור שמה, שנת הקמתה ומיקומה הגאוגרפי של העיר, נציג את השכונות המבוקשות ביותר שצפויות לעבור התחדשות עירונית בשנים הקרובות ונכיר את המתחמים הגדולים ביותר בעיר. אז רגע לפני שאתם מתחילים לחרוש את גבעתיים, כדאי שתפנו מספר דקות לקריאת השורות הבאות.

 

"זה הקטן גדול יהיה – לידת העיר ומקור שמה

גבעתיים החלה את דרכה כעיר בשנת 1959 ואת שמה היא קיבלה על שם שתי הגבעות עליהן היא הייתה ממוקמת בעת הקמתה – גבעת בורוכוב וגבעת קוזלובסקי. העיר ממוקמת במחוז תל אביב וסמוכה לשתיים מהערים המרכזיות בישראל, תל אביב ורמת גן. מיקומה המנצח במרכז הארץ מבטיח לכלל תושביה יתרונות רבים, את חלקם נביא מטה בשורות הבאות. מבנים רבים בעיר נבנו לפני עשרות רבות של שנים, מה שמאפשר לתושבים רבים ליהנות מהתחדשות עירונית.

בונים על התחדשות עירונית? לא בטוח שגבעתיים היא העיר עבורכם

אחת התוכניות להתחדשות עירונית שהחלה לתפוס תאוצה בעיר גבעתיים בשנים האחרונות היא תוכנית תמ"א 38 בגבעתיים. תוכנית מתאר ארצית 38 בכל רחבי העיר מחזקת מבנים ישנים שאינם עומדים בתקן הישראלי לעמידת בעת רעידות אדמה. בשורות הבאות נכיר מקרוב את כל הפרטים אודות מהות תוכנית תמא 38 גבעתיים, נמנה את תנאי הסף שכל מבנה חייב לעמוד בהם בשביל ליהנות מתוכניות החיזוק, נכיר את השכונות שצפויות ליהנות מפרוייקטים רבים של התחדשות עירונית ועוד. אך קודם לכן, קיימת חשיבות רבה להכיר את מחוזותיה השונים של העיר, המתחמים שמצליחים למשוך את מרבית תשומת הלב, את השכונות המובילות ואת היתרונות הגדולים שהעיר מציעה לכלל תושביה.

 

מעיר מבוגרת לעיר צעירה ומלאת חיים – נהירתם של צעירים רבים לאחות הקטנה של תל אביב

עד לפני כעשור העיר גבעתיים זוהתה בעיני רבים כעיר מבוגרת הכוללת בעיר משפחות מבוגרות שהגיעו למחוזותיה לפני שנים ארוכות. אך בשנים האחרונות חל שינוי מהותי בתדמיתה של העיר. נכון לכתיבת שורות אלה העיר גבעתיים משנה את פניה ומושכת לשש שכונותיה לא מעט זוגות צעירים. כשמחירי הדיור בתל אביב מרקיעים שחקים, זוגות רבים בוחרים לנדוד לעיר הסמוכה – גבעתיים. השינוי הגדול מהשנים האחרונות משך צעירים רבים ששינו את פני העיר. כיום יש בעיר מקומות בילוי רבים, ברים שוקקי חיים וחיי חברה מלאים.

 

אחת הערים הקטנות בישראל – עיר בוטיק בלב הארץ

גבעתיים היא אחת הערים הקטנות בישראל. שטחה הכולל עומד על כ 3,250 דונם בלבד. לשם ההשוואה, אחת משכנותיה, העיר רמת גן כוללת לא פחות מ 16,000 דונם. השטח הקטן של גבעתיים עזר לשמור עליה כעיר בוטיק מיוחדת ומבוקשת במיוחד. מיקומה הגאוגרפי מאפשר לכלל תושביה ליהנות מלא מעט יתרונות, בשורות הבאות נביא את המרכזיים שבהם. הביקוש לעיר גבוה מההיצע הקיים (הן בשל גודלה הפיזי והן בשל מיקומה הגאוגרפי), מה שהביא לעליות מחירים של עשרות אחוזים בשנים האחרונות. ובכל זאת, מחירי הדיור בעיר נמוכים בעשרות אחוזים בהשוואה לאלה המצויים בתל אביב השכנה, מה שגורם לנהירתם של צעירים רבים למחוזותיה.

 

תשתיות העיר אינן מאפשרות הוספה של יחידות דיור רבות – ההיצע מוגבל והביקוש רק הולך וגדל

רגע לפני שנמנה את היתרונות המרכזיים של העיר, חשוב להדגיש כי גודלה הפיזי גורם לעומדים בראשה להימנע מהחלת פרוייקטים רבים של תמ"א 38 בגבעתיים. הפרוייקטים הללו כוללים הוספה של יחידות דיור רבות (מעבר לחיזוק המבנים), מה שעלול להכביד על התשתיות שמותאמות לכמות קטנה של תושבים. עם זאת, ישנם פרויקטים של התחדשות עירונית באזורים נבחרים אשר ברוב המקרים כוללים גם פיתוח אזורי. בהמשך המאמר נכיר את השכונות הבולטות שצפויות ליהנות מפרוייקטים של התחדשות עירונית.

כעת, חשוב למנות את היתרונות המרכזיים שהעיר גבעתיים מציעה לכלל תושביה.

 

היתרונות הבולטים של העיר הם:

  • מיקומה הגאוגרפי

כפי שציינו מעלה, העיר גבעתיים סמוכה לעיר תל אביב ולעיר רמת גן. שתי הערים הללו מבטיחות לכלל תושבי האזור ליהנות ממקומות תעסוקה רבים ומגוונים. העיר תל אביב מושכת למחוזותיה עובדים רבים מכל רחבי הארץ, ותושבי גבעתיים יכולים ליהנות מהגעה פשוטה ומהירה לכל רחבי תל אביב. מעבר למקומות התעסוקה הרבים, הערים הגדולות שסמוכות לגבעתיים מבטיחות לתושביה מקומות בילוי רבים ומגוונים, מוסדות תרבות פעילים ואתרים תיירותיים רבים – תיאטרון הבימה בתל, פארק לאומי, פארק הירקון וספארי הם רק חלק קטן מהרשימה.

 

  • תחבורה ציבורית נוחה

העיר גבעתיים נהנית מאפשרויות רבות של תחבורה ציבורית נוחה לכל אזורי הארץ. גרים בגבעתיים ומתניידים בעזרת תחבורה ציבורית? כנראה שתוכלו לתפוס אוטובוס לכל מקום תוך מספר דקות בודדות של הליכה ממקום המגורים שלכם. התחבורה הציבורית בעיר משתפרת בתדירות גבוהה לרווחת התושבים. עם זאת חשוב להבהיר כי ישנן שכונות שקטות שהתחבורה הציבורית בקרבתן נעה בעיקר בקצוות השכונה למניעת רעשים ועומסים מיותרים.

 

  • שילוב מנצח בין שקט ושלווה לאזורי פנאי ובילוי הומי אדם

העיר גבעתיים מבטיחה לכלל תושביה את השילוב המנצח שבין מרכז העניינים לבין אפשרות ליהנות משכונות שקטות ושלוות. העיר ממוקמת במרחק נסיעה קצר מלב תל אביב, אך מאפשרת למשפחות לגדל ילדים קטנים בשכונות שקטות ורגועות. התושבים בעיר יכולים לבחור לעצמם את האיזון הנכון בין השקט והשלווה לבין העומס ושקיקת החיים בעיר הסמוכה.

 

בשורות הבאות נכיר מקרוב שתיים מהשכונות הבולטות ביותר של העיר, והן:

  • בורוכוב

שכונת בורוכוב ממוקמת בחלקה הצפוני של העיר גבעתיים, בסמוך לעיר תל אביב. העיר מתאפיינת בכמות גדולה של שטחים ירוקים המהווים ריאה ירוקה בין כל ההמולה. קרבתה לנחת יצחק ולנתיבי איילון מאפשרת לדיירים בה ליהנות ממקומות תעסוקה רבים. קרבתה של השכונה לעיר תל אביב גורמת לצעירים רבים לבחור דווקא בה, מה ששינה את פניה בשנים האחרונות.

מבחינת התחבורה הציבורית חשוב לדעת כי מרבית אפשרויות התחבורה ממוקמים בקצה השכונה – מה שמהווה יתרון וחיסרון. החיסרון הוא הצורך ללכת מספר דקות בודדות במטרה להתנייד בעזרת תחבורה ציבורית, והיתרון הוא האפשרות ליהנות משכונה שקטה ורגועה. השכונה שוכנת בסמוך לתחנות רכבת בתל אביב והקו האדום של הרכבת הקלה צפוי לעבור בסמוך לשכונה בעתיד הקרוב.

יתרונות השכונה הפכו את דירות המגורים בה למבוקשות במיוחד, מה שכמובן השפיע על מחירן. בשנים האחרונות מחירי הדיור בשכונה זינקו, ונכון לכתיבת שורות אלה מחירי דירה ממוצעת נעים בין 2.5 ל 2.9 מיליון שקלים. צפויים מספר פרוייקטים של התחדשות עירונית במחוזות השכונה.

 

  • שינקין

שינקין בגבעתיים מושכת צעירים רבים למחוזותיה. הצעירים הרבים הקימו לא מעט ברים ובתי קפה שכונתיים, מה שהופך את האזור לאחד האזורים האטרקטיביים ביותר לבילוי בכל רחבי העיר. מעבר לכך. האזור נהנה מתחבורה ציבורית תדירה וכן ממקומות תעסוקה רבים. מבנים רבים בשנקין נבנו לפני שנים ארוכות, מה שמגדיל את הסיכויים להתחדשות עירונית בעתיד הקרוב.

העובדה כי העיר גבעתיים ממוקמת בסמיכות לתל אביב ולרמת גן, מציעה אזורים ירוקים רבים, מקומות בילוי, מקומות תעסוקה ומוסדות חינוך איכותיים במחירים נמוכים בעשרות אחוזים מהמחירים המצויים בתל אביב, מבטיחה כי צעירים רבים ימשיכו לנהור למחוזותיה. הביקוש ההולך וגדל גורם לעלייה במחירי הדיור של אחת הערים המבוקשות בישראל.

 

תוכניות תמא 38 ברחבי העיר

ומה לגבי תמא 38 גבעתיים? כפי שציינו מעלה, העיר לא מעודדת פרויקטים רבים של התחדשות עירונית בשל גודלה הקטן ותשתיותיה המוגבלות. אך ישנם אזורים שכן נהנים מאפשרויות החיזוק הקיימות, ולכן נגע בנושא במספר דגשים חשובים שאתם חייבים להכיר. מטרתה המרכזית של תוכנית תמ"א 38 גבעתיים היא לחזק מבנים ישנים מפני רעידות אדמה. במסגרת הפרויקט, המבנים הישנים נהנים מחיזוק משמעותי ומהוספת חדרי ממ"ד ומרפסות שמש. רוצים גם? לא כל המבנים יכולים לעבור פרויקטים של התחדשות עירונית.

אז מי כן נהנה מתוכניות ההתחדשות הללו? אך ורק מבנים שעומדים בכל תנאי הסף הבאים:

  • בניינים משותפים בני 2 קומות ומעלה ששטחם עד 400 מטרים.
  • בניינים שנבנו לפני שנת 1980.
  • בניינים שנבדקו על ידי מהנדס מקצועי ונמצא כי הם אינם עומדים בתקן הישראלי לרעידות אדמה.
  • בניינים שאינם מיועדים להריסה.

 

גבעתיים הפכה בשנים האחרונות ליעד מבוקש בקרב אנשים המעוניינים להתגורר קרוב לכל מה שמרכזי בישראל, במחיר נוח הרבה יותר.

זוהי עיר שנמצאת במגמת התחדשות, בתחומי הנדל"ן כמו גם תחומים אחרים. לצד שכונות חדשות המוקמות, מבוצעים בעיר לא מעט פרויקטים של שדרוג מבנים קיימים, שנבנו לפני 1980, במסגרת תמ"א 38.

 

כתובת: אהרון גולדשטיין 2, 4.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: אידמית 9.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: אנצו סירני 13.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה, ובכלל זה שיפוץ כללי, הוספת מעלית בבניין, הוספת חדר ממ"ד ומרפסת שמש בדירות, הסדרת חניה ופיתוח סביבתי כולל. הפרויקט כולל גם הוספת יחידות דיור חדשות.

כתובת: בורוכוב 23.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: בורוכוב 44.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה, ובכלל זה הוספת ממ"ד ומרפסת לדירות, הוספת מעלית לבניין, חיפוי חזיתות הבניין באבן, החלפת תשתיות וכן תוספת קומה בגג, בה שלוש יחידות דיור חדשות.

כתובת: בן גוריון 158.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: בן צבי 3, 5, 39, 41, 58.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: בן ציון ישראלי 7.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה. אחד הפרויקטים היחידים בישראל בהם השיפוץ מתבצע בפועל על ידי הדיירים.

כתובת: בראשית 3, 3א, 5, 7.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: ברדיצ'בסקי 43.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: גורדון 29.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: גורדון 39.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה, ובכלל זה שיפוץ חדרי המדרגות, שיפוץ והרחבת הלובי, התאמת חדר המדרגות למעלית והוספתה, החלפת תשתיות הבניין ועוד. הפרויקט כולל הוספת שתי קומות, בהן שלוש יחידות דיור (מיני פנטהאוז ופנטהאוז). לדירות הקיימות מתווסף ממ"ד, מרפסת שמש ומחסן בקומת הקרקע.

כתובת: המגדל 15.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: המעגל 13.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: המעגל 15.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה, כולל בניית 25 יחידות דיור.

כתובת: המעגל 17.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה. הפרויקט הושלם.

כתובת: המעורר 10.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: המעלות 17.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: המעלות 6.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: הקמת בניין יוקרה, בו 21 יחידות דיור: דירות שלושה-ארבעה חדרים (ביניהן דירות גן) ודירות פנטהאוז. בבניין חניון תת קרקעי.

כתובת: המעלות 8.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: הקמת בניין יוקרה, בו 29 יחידות דיור: דירות שלושה-ארבעה חדרים (ביניהן דירות גן) ודירות פנטהאוז. בבניין חניון תת קרקעי.

כתובת: המרי 27.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: המרי 47.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: הנגבה 24.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה, הנמצא בצפון העיר. הפרויקט כולל חיזוק כללי של המבנה, הסדרה וסלילה מחדש של מקומות החניה, הוספת מעלית והרחבת חדר המדרגות.

כתובת: הפלמ"ח 5.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: הראל 17.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: הקמת בניין בו 12 דירות, חניון תת קרקעי, לובי מפואר. הדירות נחלקות לדירות שלושה חדרים, בהן מרפסת גדולה, ודירות פנטהאוז בהן שישה חדרים.

כתובת: הרצוג 12.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: השומר 6.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה החדיש, הממוקם בשכונה יוקרתית בעיר.

כתובת: השומר 8.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: וייצמן 6.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: וייצמן 68.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: חביבה רייך 5.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה. אחד הפרויקטים היחידים בישראל בהם השיפוץ בפועל נעשה על ידי הדיירים.

כתובת: יצחק 14א.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: יצחק 9, 11.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה, כולל עיצוב חזיתות הבניין, והוספת של שמונה יחידות דיור חדשות. הפרויקט מהווה למעשה צירוף של שני מבנים לבניין אחד.

כתובת: כ"ג יורדי הסירה 7.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה, ובכלל זה שיפוץ כולל, הוספת ממ"דים ומרפסות בדירות, הרחבת אגפי הבניין והסדרת חניון. הפרויקט כולל גם הוספה של שתי קומות, בהן שש דירות.

כתובת: מצולות ים 2, 4, 6.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: סירקין 31.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: סמטת נחל 6.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: עליית הנוער 5.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: קלעי 8.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: קרית יוסף 18.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: ריינס 9.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: פרויקט פינוי-בינוי, הכולל הריסת בניין קיים ובניית בניין בין חמש קומות במקומו.

כתובת: רמב"ם 1.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: מגוון פעולות לשיפוץ וחיזוק המבנה.

כתובת: שנקין 18.

פעולות שמבוצעות במסגרת הפרויקט: פרויקט המבוסס על הריסת מבנה קיים, ובניית מבנה בעל 32 דירות.

קבוצת עידן התחדשות עירונית
קבוצת עידן התחדשות עירונית

ביצוע פרויקטים למגורים והתחדשות עירונית בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
עשרות שנות ניסיון בביצוע מגוון רחב של פרויקטים מאפשר לכם לישון בשקט ולדעת שהבית שלכם בידיים טובות .

שתפו את המאמר:

צרו איתנו קשר:
התקשרו עכשיו