מס רכישה

מס רכישהבישראל מונהגים מיסי קנייה על מוצרים רבים מאוד, החל בצעצועים וביגוד ועד מכוניות. לכן זה הגיוני שגם על נכסי נדל"ן ומקרקעין ייושם מס קנייה שכזה. אותו מס נקרא בהקשר של מקרקעין מס רכישה.

בניגוד להיטל השבחה למשל, מס הרכישה משולם על ידי רוכש הזכויות במקרקעין לרשות המיסים. המס הינו מדורג ותלוי בצורה ישירה בסכום עסקת הרכישה/מכירה.

לעומת קניית דירה חדשה למשל, מס רכישה הוא תוספת תשלום קטנה יחסית – אך בהחלט מדובר על סכומים לא מבוטלים ועל מיסוי המייקר כל עסקה.

מטרת מס הרכישה על נכסי מקרקעין

כמו מרבית המיסים, גם מס רכישה מיועד להוות את "חלקה" של המדינה בעסקאות שונות. במקרה זה, אדם או גורם רוכש זכויות במקרקעין והמס מהווה נתח שהמדינה לוקחת מהסכום הכולל. המס מיועד לקופת המדינה ולמטרות ציבוריות שונות. ניתן להסתכל על מס זה כמו על מיסי קנייה אחרים כמצוין לעיל.

גובה מס הרכישה

ככל שעולה מחיר עסקת המכירה/רכישה של הזכויות במקרקעין כך עולה מס הרכישה, לפי מדרגות מס המתעדכנות מעת לעת (יכולות להתעדכן בכל שלושה חודשים ובפועל מתעדכנות אחת לשנה).

המס לנכס מקרקעין שאינו דירת מגורים או בית (חנויות, מגרשי קרקע, בניין שלם וכן הלאה) הינו 6% מהערך הכולל. כמו כן, יש הבדל במיסוי בגין עסקאות לרכישת דירת מגורים ראשונה ו/או יחידה לבין רכישת דירה נוספת / להשקעה.

עבור רכישת דירת מגורים יחידה, עד לשווי של 1,470,000 ש"ח יש פטור ממס רכישה (הסכום הקודם היה עד ל-1,350,000 ש"ח), מסכום זה ועד 1,744,270 ש"ח שיעור המס הינו 3.5%, מסכום זה ועד 4.5 מיליון ש"ח המס הינו 5%, מסכום זה ועד ל-15 מיליון ש"ח שיעור המס הוא 8% ומעל 15 מיליון ש"ח המס הוא 10% – כאשר כמובן ששיעור המס מחושב בגין כל מדרגה בנפרד.

עבור רכישת דירה שאינה יחידה מדרגות המס הן 5% עד שווי של 1,089,350 ש"ח, 6% בין סכום זה ל-3,268,040 ש"ח, 7% מסכום זה ועד 4.5 מיליון ש"ח, 8% בין סכום זה ל-15 מיליון ש"ח ו-10% על שווי של מעל 15 מיליון ש"ח.

ההבדלים בחישוב מס רכישה על דירת מגורים יחידה לבין רכישת דירה שהיא אינה יחידה יכול להתבטא בפער של עשרות אלפי שקלים.

תשלום מס רכישה

הצד הרוכש בעסקת מקרקעין צריך למעשה להגיש לרשות המיסים מסמכים מתאימים על מנת לשלם את מס הרכישה. מדובר בתהליך בירוקרטי מסודר שניתן לעשות לבד או באמצעות גורם המתמחה בכך, עורך דין למשל.

באופן כללי ניתן להגיש הצהרה רגילה עם העלות של העסקה או הצהרה עם שומה עצמאית שבה עלות העסקה וחישוב מס הרכישה לצד הדרך בה התבצע החישוב. יש כמובן להגיש מסמכים רלוונטיים לחישוב השומה.

פטורים והקלות מתשלום מס רכישה

כמו במיסים רבים, כולל בתחום המקרקעין, ניתן לקבל פטור ממס רכישה או הקלות בתשלום מס רכישה. ניתן למשל לבקש הקפאה של תשלום מס הרכישה בגין רכישת דירה שאינה יחידה, בתנאי שהרוכש מתחייב למכור את דירת המגורים הנוספת (הראשונה) שלו תוך שנתיים ותהיה לו רק דירת מגורים אחת בבעלותו.

ישנו הפטור לרוכשי דירה ראשונה עד לסכום המוגדר. כמו כן, יש הקלות והנחות מס רכישה לעולים חדשים, נכים, נפגעי פעולות טרור או במקרים בהם הדירה נמכרת לקרוב משפחה למשל.

מומלץ לקבל ייעוץ מקצועי מגורם המתמחה בתחום מיסוי מקרקעין על מנת להבין מהו שיעור המיסוי והאם ניתן לקבל פטורים והנחות בתשלום מס רכישה.

ראו גם:

מע"מ בתמ"א 38

קבוצת עידן התחדשות עירונית
קבוצת עידן התחדשות עירונית

ביצוע פרויקטים למגורים והתחדשות עירונית בסטנדרטים הגבוהים ביותר.
עשרות שנות ניסיון בביצוע מגוון רחב של פרויקטים מאפשר לכם לישון בשקט ולדעת שהבית שלכם בידיים טובות .

שתפו את המאמר:

צרו איתנו קשר:
התקשרו עכשיו